Ako si upratať autorské práva na webe, alebo ako sa z Refresheru stal pozitívny príklad zmeny

/
14. september 2018, 11:40
/
/
14. september 2018, 11:40
/

Na čo si dávať pozor pri používaní fotografií na internete?

Nasledujúci blogový príspevok sme sa rozhodli napísať, aby sme tebe a tvojmu začínajúcemu projektu pomohli pracovať s autorskými právami na internete. Povieme ti, aké chyby sme spravili v minulosti, aby si ich nemusel opakovať.

 

Keď sme v roku 2011 vznikli, Refresher bol malý stredoškolský projekt. Vstupovali sme na trh médií, o ktorom sme nevedeli absolútne nič. Podobne, ako spravodajské médiá informujú o udalostiach zo zahraničia, my sme informovali o nových módnych trendoch, fotografoch alebo udalostiach relevantných pre mladých ľudí.

 

Zo začiatku sme to nerobili úplne najlepším spôsobom. Neuvedomovali sme si, že existujú určité pravidlá a zákony spojené s autorskými právami a fotografiami, ktoré chceme použiť. Doplatili sme na to, doslova. Upratovanie problémov trvalo dosť dlho, ale už sa dá povedať, že niekoľko rokov fungujeme "čisto".

 

Zo začiatku sme autorské práva vôbec neriešili. Momentálne produkujeme veľké množstvo vlastných videí a fotografií, máme vysporiadané práva na drvivú väčšinu staršieho obsahu, platíme si licencie od fotobánk, máme zmluvy so spravodajskými agentúrami, pýtame si povolenia na použitie fotiek a priamo spolupracujeme s autormi aj zo zahraničia.

 

No nebolo tomu vždy tak, prešli sme si dlhou fázou učenia sa,  a preto ponúkame naše zistenia a ponaučenia, z ktorých môžete čerpať.

 

Upozornenie: Tento text sme dali skontrolovať dvom právnikom zo Slovenska. Jeden z nich sa špecializuje na autorské práva, ale informácie, ktoré si prečítaš, neber ako právne záväzné a určite ich nepovažuj iba za právne poradenstvo. Tvoja situácia môže byť odlišná a záleží od množstva okolností. V prípade problémov alebo neistoty s autorskými právami vyhľadaj právne zastúpenie.

Čo sú autorské diela s autorskými právami

V momente, keď niekto vytvorí dielo, stáva sa jeho autorom a prislúcha mu autorské právo na kompletné rozhodovanie o použití daného diela.

 

V prípade nášho článku pôjde prevažne o fotografie, ale môže ísť aj o grafické prvky, video, zvuk, text, špecifický výkon alebo iné umelecké dielo. V skratke, všetko má svojho autora a pokiaľ to nie je uvedené inak, nemôžeš dané dielo použiť na akékoľvek účely. Tiež by si nechcel, aby tvoja fotka, ktorú si spravil na dovolenke, bola použitá v kampani lokálnej cestovnej kancelárie bez toho, aby si o tom vedel.

Aké fotky môžem použiť

Vo všeobecnosti je možné rozdeliť fotografie na tri úrovne toho, na čo musíš myslieť pri ich použití.

1 Nemôžeš nič / všetky práva vyhradené

Ber všetky fotografie, že patria do tejto kategórie. Znamená to, že fotografiu nemôžeš použiť bez povolenia od autora fotografie alebo od vlastníka práv na fotografiu. Autor nemusí byť vždy vlastník, výkon práv – to, kto rozhoduje o fotografii – mohol presunúť na niekoho iného. Napríklad firmu, rodinného príslušníka, fotobanku.

 

Takže, ak niekde nájdeš fotografiu, kontaktuj majiteľa, ktorý by mal byť uvedený ako autor alebo zdroj fotografie v blízkosti fotky. Ak nie je, budeš to mať ťažšie, ale nižšie nájdeš návod, ako na to.

2 Môžeš niečo, čo ti dovoľuje autor / niektoré práva vyhradené

Autor ku svojim fotografiám definuje možnosti, ako môžeš s danou fotografiou pracovať. Často sa rozdeľuje použitie na komerčné účely (commercial) – napr. uverejnenie na prezentačnom webe súkromnej firmy sa môže považovať za komerčné použitie. Komerčným využitím je aj použitie fotografie do videa, billboardu, vizitiek, tlačovín. Takéto použitie je zväčša zakázané, pre detaily a možnosti použitia je nutné kontaktovať autora fotografie, vlastníka práv.

 

Ďaľším druhom použitia môže byť edukatívne použitie (educational), napríklad na web, prezentácie, materiály, ktoré nemajú komerčný charakter, ale vytvárajú sa s cieľom edukovať. Toto môžu byť napríklad weby spojené s osvetou v rámci určitej problematiky, prípadne malé komunitné weby, ktoré združujú fanúšikov, napríklad určitej rasy psov.

 

Redakčné účely (editorial) - ide o použitie na akýchkoľvek spravodajských weboch pri informovaní o novinkách, udalostiach alebo pri tvorbe redakčného obsahu.

 

Autor fotografie môže definovať čo len chce do maximálneho detailu. Tieto informácie hľadaj napríklad v popise fotografie, napríklad na webe autora alebo jeho Instagrame. Ak informáciu nenachádzate, kontaktujte ho.

 

Slovenský autorský zákon obsahuje tvz. zakonné licencie definujúce situácie a spôsoby použitia, na ktoré si oprávnený použiť autorské dielo aj bez súhlasu autora, tj. bez ním udelenej licencie. Právo na použitie je zo zákona, preto sa nazýva aj zákonná licencia. Príklady takého použitia sú citácia, paródia, karikatúra, informačné účely, vzdelávacie účely, výskum, školské predstavenia, náboženské účely. Podľa slovenského práva platí, že akokoľvek si autor označí dielo a podmieni jeho používanie so súhlasom, platia zákonné licencie, ktoré zo zákona oprávňujú na zákonom uvedené spôsoby použitia aj bez súhlasu, prípadne napriek nesúhlasu. 

3 Voľne použiteľné

V podstate si s fotografiou môžeš robiť čo chceš, či si súkromná osoba alebo firma s účelom generovať zisk. Často označované ako Public Domain.

Voľne dostupné fotografie

Vďaka internetu máme veľké množstvo zdrojov, ktoré poskytujú vysokokvalitné fotografie, s ktorými môžeš robiť takmer čokoľvek. Tu je pár zdrojov:

 

unsplash.com - sami sa popisujú ako "Download free do whatever you want high-resolution photos." Dobré fotky do blogových príspevkov, náhľady na články, ilustračné fotografie.  Časom začnú byť repetitívne. 

 

Ďaľšie zdroje, ktoré ti môžeme odporučiť.

GettyImages

Americká spoločnosť, ktorá poskytuje fotografie kreatívcom, komerčným subjektom a vo veľkej miere aj médiám.  V zásobe majú viac ako 80 000 000 fotografií, často aj historické, digitalizované zábery. Bežná fotografia môže stáť aj 500 €, ale záleží od viacerých faktorov, napríklad druhu licencie, rozlíšenia, použitia. Samozrejme, pri väčších odberoch sa cena mení.

 

S GettyImages spolupracujeme a máme zakúpené špecifické licencie na územie Slovenska a Česka. Napriek tomu, že vo všeobecnosti je trh s fotografiami zastaralý a veľké spoločnosti sa snažia ťažiť zo aktuálneho status quo a namiesto inovácie, Getty sprístupnilo možnosť niektoré fotografie embedovať. Embed, vloženie fotografie do webu a článku, je možné len na redakčné, spravodajské účely, ale v prípade malých začínajúcich webov to môže byť skvelý zdroj vysokokvalitných fotografií.

 

V žiadnom prípade nie je možné tieto fotografie využit na iné účely a daná fotografia sa môže objaviť len v článku - akonáhle ju použijete do náhľadu alebo uložíte priamo k sebe, môžete mať problém. Takto použité fotografie sú legálne použité na redakčné účely, ale nemôžete s nimi pracovať, Getty ich môže vymazať alebo do embedu vložiť reklamu. Táto skutočnosť zatiaľ platí na území Európy, ale v Európskom parlamente je chystaná legislatíva, ktorá embedovanie možno obmedzí, alebo uplne zakáže. Čas ukáže.

 

Embed from Getty Images

 

Wikipedia 

V škole ťa pravdepodobne učia, že Wikipedia nie je dobrý zdroj, ale na fotografie môže byť ten najlepší, ak tvoríš niečo o histórii alebo o osobnostiach. Aj Wikipedia potrebuje obrázky a práve preto tie, ktoré na nej sú zobrazené, sú často public domain - tj. fotografie "každého", voľne dostupné. 

 

Zoberme si, že redaktor pripravuje rozsiahly článok o Kambodži, kde pokrýva jej relatívne nedávnu históriu a Červených Kmérov. Chce použit fotografiu, ktorú našiel na anglickej podstránke o Červených Kméroch. Po kliknutí na fotografiu vidíme meno autora a aj informáciu o možnosti použitia fotografie.

 

Ako si upratať autorské práva na webe, alebo ako sa z Refresheru stal pozitívny príklad zmeny

 

Správne zazdrojovaná fotografia bude vyzerať nasledovne:

Ako si upratať autorské práva na webe, alebo ako sa z Refresheru stal pozitívny príklad zmeny

Instagram, Twitter, Facebook embed

Do obsahu na stránke je možné "embedovať" fotografie, vkladať kód z externých zdrojov, ako napríklad instagramové príspevky. Takýto obsah nie je na tvojej stránke a nemáte nad ním ani kontrolu. Do obsahu vkladáš len kód, ktorý odkazuje na externý server na úložisku.

 

V prípade Instagramu je to Instagram a autor fotografie. Profil, kde bola fotografia uverejnená, má kompletnú kontrolu nad obsahom. Môže sa rozhodnúť obsah vymazať alebo zneprístupniť. Súčasne pri nahrávaní obrázka Instagramu potvrdzuje, že má autorské práva na fotografie a umožňuje mu – dáva mu súhlas na to, aby obsah z Instagramu bol vložený, embednutý, na inej stránke. Táto skutočnosť umožňuje tieto fotografie umiestniť do obsahu, ale inak pracovať s nimi nemôžete – napríklad robiť screenshot, použiť na náhľad príspevku.

 

 

A post shared by Baby Puppy Feed (@babypuppyfeed) on

 

Ako zistiť, kto vlastní fotku?

Pod fotografiou sa väčšinou nachádza zdroj, ktorý obsahuje informáciu o autorovi fotografie. Pozor, ak je uvedeným zdrojom web stránka, url adresa, tak vo väčšine prípadov ide o nesprávne uvedený zdroj. Nižšie vidíš fotku z nášho reportu z Grapu, kde vidíš fotografiu, ktorú vyhotovil náš fotograf Filip. Ak by si chcel použiť túto fotku, kontaktoval by si jeho. To je druhá vec, že by ťa odkázal na nás, ale tak by to malo fungovať.

 

Ako si upratať autorské práva na webe, alebo ako sa z Refresheru stal pozitívny príklad zmeny

 

Čo s fotografiou, kde nie je uvedený zdroj, ktorý nájdeš na internete? Zoberme si, že napríklad v našom článku o novej Apple predajni nebol uvedený zdroj na fotke a ty by si ju rád použil do rovnakej správy na tvojom webe, ktorý sa venuje novinkám z oblasti interiérového dizajnu ako pekný príklad použitia rastlín v interiéri.

 

Zdroj fotografie dokážeš vyhľadať alebo overiť aj vďaka Googlu. V prehliadači Google Chrome môžeš kliknúť pravým tlačidlom myšky a zvoliť "Search Google for Image", kde ti ujo Google pomôže nájsť obrázky na internete, ktoré sa podobajú na ten tvoj. Až natoľko, že je pravdepodobné, že ti nájde presne ten, ktorý si hľadal. Nie je ale garantované, že sa na 100 % dopatráš k originálnemu zdroju a autorovi, ale po preskúmaní viacerých odkazov v Googli je to pravdepodobné.

 

Ako si upratať autorské práva na webe, alebo ako sa z Refresheru stal pozitívny príklad zmeny

 

Medzi prvými odkazmi sme našli oficiálnu tlačovú správu od Apple a niekoľko ďalších zahraničných webov, ktoré použili rovnakú fotografiu v článku.  Takto sa vo väčšine prípadov dokážeš dopracovať k web stránke, ktorá fotografiu zverejnila ako prvá – často hlavný web autora fotografie. Použitie tejto konkrétnej fotografie je v poriadku vzhľadom na to, že ide o oficiálne materiály spoločnosti, ktoré má určené na redakčné účely. Ak zistíš, že fotografia je od konkrétneho autora alebo od spravodajskej spoločnosti, musíš získať povolenie na použitie. Ale aspoň už vieš od koho.

 

Ako si upratať autorské práva na webe, alebo ako sa z Refresheru stal pozitívny príklad zmeny

Uvedený autor nemusí mať už právo dávať povolenie
Aj keď pri fotografii bude uvedený odkaz na autora, nemusí byť pravdivý. Autor fotografie už nemusí mať práva na fotografie, napr. udelil práva fotobanke, agentúre, ktorá môže udeliť ďalšie licencie tretím stranám. Tento autor a zdroj môžu byť aj jednoducho vymyslené. Aj kvôli tomuto bude vhodné overovať z viacerých zdrojov. Preukázateľná snaha o získanie povolení by bola okolnosť, na ktorú by sa pravdepodobne prihliadalo pri prípadnom súdnom konaní.

 

Čo robiť, ak si použil fotku, ktorú si nemal

Nepanikár. Pravdepodobne ti príde email alebo obálka poštou. Prečítaj si ju, dohľadaj si obsah na webe a tvrdenia over. Preventívne obsah vymaž – z webu, ale aj zo servera. Odporúčame už v tejto fáze kontaktovať právne zastúpenie, ktoré môže podnet preveriť z viacerých uhlov pohľadu.

 

Skúsenejší právnici mávajú prehľad o pofiderných spoločnostiach alebo praktikách. Právne zastúpenie môže stáť veľa peňazí, súčasne ich dokáže aj ušetriť. Ak sa z nejakého dôvodu rozhodneš riešiť to po svojom, dohľadaj si informácie o spoločnosti, ktorá od teba náhradu za použitie fotografie požaduje. Sleduj aj spôsob a formu komunikácie. Legitímne žiadosti a spoločnosti komunikujú na úrovni. Vážne, ale profesionálne, či už po stránke formy alebo obsahu. 


Čo sa oplatí urobiť:

1. Vypýtať si podklady od dotknutej osoby potvrdzujúce právo na výkon autorských práv. V skratke, či osoba, ktorá si pýta náhradu za použitie fotografie, si ju môže pýtať a či skutočne zastupuje autorov fotografie.

 

2. Dohľadať informácie o fotografii a autorovi fotografie. Ak máš povolenie na použitie fotografie, dolož ju druhej strane.

 

3. Pozrieť sa na trhové ceny, na tzv. cenu obvyklú. Ak druh fotografie v rovnakej kvalite na rovnaké použitie stojí niekde 10 €, je len málo pravdepodobné, že niekto od teba môže požadovať 20-násobok ceny. Vo väčšine prípadov sa ku štandardnému použitiu dopláca za neuvedenie zdroja.

 

Niektoré spoločnosti si účtujú za použitie fotografie napríklad len 10 €, no za následne neoprávnené použitie účtujú podľa vzorca  "cena fotografie  * mesiacov použitia = náhrada". Za neoprávnené použitie by od teba nemali požadovať astronomickú sumu alebo vymyslenú čiastku. Cena by mala byť tiež podložitelná z ich strany.

 

Ak si fotku použil neprávom, druhá strana doložila všetky potrebné informácie, tvoje právne zastúpenie tieto informácie overilo a cena je férová, správna voľba je zaplatiť. Vyhnete sa prípadným ďalším komplikáciám, vymáhaniu alebo súdu.

 

V prípade, ak druhá strana komunikuje neprofesionálne, nedokáže podložiť svoje trvdenia, požaduje neadekvátne sumy, ostáva niekoľko možností: 

– zaplatiť s cieľom mať pokoj, vyhnúť sa prípadnej, čo i len malej šanci na problém, ale možno neprávom niekomu zaplatiť nemalú finančnú čiastku. Niektorí jednotlivci vyťahujú taktiku osobných útokov a vyhrážajú sa medializovaním informácií, prakticky vedomo skreslením informácií a vytiahnutím z kontextu

– ďalej ignorovať a nechať to na súd a právnikov. K tomu zväčša nedôjde, lebo ak spoločnosť je v práve a pracuje s autorskými právami, veľkými médiami a odberateľmi, jej komunikácia a prístup sú profesionálne.

Ako ste vyriešili vaše problémy a čo vás to stálo?

Začali sme štúdiom problematiky. Následne sme si vytvorili interný návod a pravidlá zdrojovania a využívania fotografií. Preškolili sme zamestnancov v problematike a návod na zdrojovanie a využívanie fotografií na internete sme začlenili do procesu zaúčania nových zamestnancov. Komunikovali sme s dotknutnými stranami z minulosti, či už priamo alebo prostredníctvom právnikov. Išlo o fotografov, fotobanky alebo spravodajské agentúry. Dopracovali sme sa k dohodám a zaplatili nemalé "pokuty", za ktoré by si bez problémov kúpil nové auto.

 

Momentálne máme vysporiadané takmer všetky staré fotografie na webe. Platíme si za odber od spravodajských agentúr, za fotolicencie od domácich, ale aj zahraničných zdrojov, napríklad zo Spojených štátov alebo z Veľkej Británie.

 

Máme vysporiadané úplne všetko a môžeme si byť istí, že sa to nebude opakovať? Nie. Na našich weboch tvorí obsah cez 50 autorov. Aj keď veľká časť z neho je vlastný autorský obsah a máme licencované fotografie a prístupy, stále sa môže stať, že sa použije nedopatrením nejaká fotografia, ktorá by sa nemala. S týmto strašidelným pocitom žijeme vo vedení Refresheru, ale robíme všetko pre to, aby sme riziko minimalizovali.

 

Ak niekto v 99 % prípadoch má všetko absolútne v poriadku,a pri 1 % sa nedopatrením stane, že autorské práva nemá v poriadku, súhlasil by si s tvrdením, že vo všeobecnosti je poriadny a dôsledný? Pri 30 článkoch denne, s priemerným počtom 3 fotografie na článok, to predstavuje 32 400 fotografií ročne.

 

Aj keby sme mali všetko v poriadku pri 99 % prípadoch, tak to 1 % predstavuje 324 fotografií každý rok. Túto skutočnost si uvedomujú všetci vedúci vo vydavateľstvách: pri väčšom počte ľudí, prispievateľoch a obsahu, sa jednoducho stane, že sa na nejakú fotku zabudne.


V každom prípade, k problémom pristupujeme dôsledne a reagujeme rýchlo, svedomito a férovo. Okrem toho sme do pätičky umiestnili odkaz na nahlasovací formulár, prostredníctvom ktorého môže ktokoľvek nahlásiť obsah na Refresheri aj kvôli spominaným autorským právam.

 

Aj vďaka tomu, že sme sa problematike venovali podrobne a boli sme pozitívnym príkladom zmeny, sme sa stali členom Etickej komisie IAB Slovensko, ktorá sa okrem iného venuje etickému kódexu preberaného obsahu na internete a edukovaním trhu v tejto problematike.

 

Na záver...

Pri fotografiách a obsahu na internete si treba uvedomiť, že by sa s ním malo narábať tak, ako to autor definuje. Ak potrebuješ fotografie do svojho obsahu, sú dostupné bezplatné alternatívy, prípadne podľa druhu použitia je možné zvoliť iné spôsoby využitia a vkladania fotografií do článkov. Pri väčšom počte obsahu a spolupracovníkov, ako v našom prípade, kde uverejníme ročne tisíce článkov s desiatkami tisíc fotografií, sa môžete snažiť internými pravidlami, návodmi, školeniami, kontrolou, nákupom hromadných licencií, ale nikdy to nebude 100 % a je šanca, že sa vyskytne chyba.

 

Dôležité je pristupovať profesionálne a svedomito, komunikovať a hľadať riešenie adekvátne spôsobu, miesta použitia fotografie a veľkosti trhu, na ktorom sa nachádzate.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom